14 maantee samuraid

Maarjamaal tegutseb seltskond, kelle eestvedamisel on taastatud 14 ainulaadset reisibussi – Eesti Bussiajaloo Selts. Sõiduvahendid on tõesti erilised, sest kaks on tänaseks sellised, et ühtegi õde-venda neil enam maailmas säilinud ei ole. Ka sõna “sõiduvahend” on täiesti õigustatud, sest kollektsioon on sõidukõlbulik ja kui oma soov viisakalt läbi www.timeless.ee kodulehe teele panna, siis saab jõuda vastastikulisele kokkuleppele ja enda määratud marsruudil reis ette võtta. Need entusiastid on oma kogu pannud mõneks päevaks väljanäitusele Noblessneri Valukoja hoonesse. Seda silmailu saab nautida pühapäeva õhtuni ja on külastajatele tasuta.

Bussinäitus1

Silma torkab kohe, et taastamisel ei ole allahindlust tehtud. Bussid on ajastutruud ja võib ainult ette kujutada neid töötunde, mis meistrite poolt, koos oma hingega, sinna jäetud on. Kroom läigib, salongid on täiuseni viimistletud. Kui nende masinate sõitjaruumis piisavalt aega veeta, siis tekib ainult küsimus, et kuidas see autentne lõhn sinna saadud on?

bussinäitus21

Ja siis need kaks, mis on maailmas tänaseks ainukesed. Esimene, kollektsiooni vanim, Volvo B14 Autokori, pärineb aastast 1938. Seda autobussi näidatakse siin esmakordselt ja omamoodi huvitav on, et vanim on tegelikult kõige noorem. Roheline iludus peidab oma fassaadi all puitkarkassi, mis toetub veoauto raamile. Sellisel ajal ehitati bussid väikestes töökodades, mida ka Eestis oli kümmekond ja taolised sõiduriistad olid kasutusel liinibussidena. Salongi teeb huvitavaks eraldussein, mille taga olid kohad suitsetajatele.

bussinäitus3

Teine, omal ajal maanteede kuningaks kutsutud, on ZIS 127. Tegemist oli Nõukogude Liidu esimese luksusklassi reisibussiga ja need puna-valged istmed näitavad seda välja tänaseni. Neetidega ääristatud keredetailid, korralik kogus kroomi ja ümarad silmad. Kooslus meenutab veidi lennukit ja arvestades sõiduki sünniaastat 1956, siis pilk tehnilistele andmetele viitab, et tegemist oli maantehävitajaga – tippkiirus 120km/h.

bussinäitus4

Need kaks on küll bussikogu pärlid, kuid kõik 14 sõidukit on omaette vaatamisväärsused. Neil kõigil on rääkida oma lugu ja igaüks on omal kümnendil jätnud jälje maanteereisjate mälestustesse. Minge kindlasti vaatama, veel jõuate! Minge kogu perega, sest sama ainulaadne kui kollektsioon ise on ka fakt, et neil päevil tutvustavad masinaid teile omaaegsed bussijuhid ja kohapeal on inimesed, kes on olnud nende taastamise taga. Eesotsas mehega kelle huvist bussinduse vastu on saanud epideemia – Tõnu Piibur. Loodetavasti on see ravimatu ja järgmine kord, kui kollektsiooni näidatakse, on taaskord põhjust sealt leida midagi sellist mis on meil, eestlastel, ainuke.

Galerii: Uunikumbusside näitus Noblessneri Valukojas
Näitusest:
http://www.timeless.ee/tallinnas-naeb-ehedat-bussiajalugu
Bussidest detailsemalt: http://www.timeless.ee/buses
Eesti Bussiajaloo Seltsi facebook leht: https://www.facebook.com/EestiBussiajalooSelts/
Fotod: Wroomer

Related posts