Eesti seikleja läheb taas UAZiga Venemaa avarusi avastama

Täna asub 20 000 km Venemaa reisile ettevõtja ja seikleja Arno Pavel, reisimasinaks on 1979. aasta UAZ-469. 2014. aastal käis Arno sama masinaga ära Vladivostokis, sel aastal on kolmekuulise reisi kestel plaanis sõita peamiselt Venemaa Euroopasse jäävas osas, läbisõit peaks jääma umbes 20 000 km juurde. Põneval teekonnal külastab Arno kohalikke kodusid, muuseume ja tutvub lähemalt sealse eluga. Arno ja tema reisiga saab jooksvalt kursis olla tema blogis arnopavel.blogspot.com, kus on Ecofleet interaktiivsel kaardil Ecofleet Eesti abiga nähtav ka tema hetke asukoht.

IMG_4228Et Uazik rasketes oludes vastu peaks, on pea 40-aastast masinat veidi järele aidatud ja reisiks ette valmistatud. Mootor, käigukast ja muud elutähtsad süsteemid said üle vaadatud, hooldatud ning kulunud osad vahetatud. Lisaks lehtvedrudele on paigaldatud ette ja taha spiraalvedrud, amortisaatorid on paremate vastu välja vahetatud, uus (ja vaiksem) on ka vahekast. Salongi põrand ning mootoripoolne sein on saanud mitmekordse mürasummutuse. “Harjumatu on sõita nii vaikse Uazikuga, kuuleb isegi kaasreisija juttu,” muheles Arno Pavel.

Arno on autot suureks reisiks ette valmistades hooldanud, remontinud ning täiendanud. Nii on masinal täiendatud vedrustus, paigaldatud uus kummeeritud tentkatus, salongi on tehtud spetsiaalne asjade hoiustamissüsteem, mille peal ka magamisase. Kerele on lisatud kolm müraisolatsioonikihti, armatuurile on paigaldatud lisanäidikud ning lülitid. Rehvid on maastikusõbralikumad kui originaalid – kogu auto peaks olema vastupidavam kui tehasest väljudes. Alati võib muidugi midagi puruneda, selle tarbeks on kaasas nii varuosi kui ka remontimiseks vajalikke tööriistu. Reisil tulevad kasuks kohalikud maasturihuvilised, kelle Arnoga varasemast ajast on kontakt loodud. “Ilma nendeta oleks sellist reisi keeruline läbida. Kuna sõidan UAZiga, siis peetakse mind “omaks”, ” selgitas Arno Pavel.  “Raadio vahetasin välja, kuna CD-mängija ei pidanud paari nädalatki tolmule vastu, uuel raadiol on mälupulk, loodan parimat.”

IMG_4211IMG_4207Katuseks on uus, kummeeritud tent, õmblused on üle pahteldatud spetsiaalse pahtliga. Seestpoolt on katuse alla paigaldatud teinegi vett pidav kate, sisemiseks katteks aga tekk, mis peaks aitama põhja külma ja lõuna kuuma vastu.

Auto tagumisse osasse on ehitatut mitmetasandiliseks – all on pagas, varuosad, peal on magamisplatvorm. “Vähemalt pooled ööd magan autos. Ülejäänud veedan kohalike juures, mul tekkis eelmise reisiga päris palju tutvusi, eriti just sealsete maasturimeeste seas,” sõnas Arno Pavel.

Arno ja tema Uazik asuvad teele täna kell 15 Hüüru Veski õuelt – kes soovib, saab lehvitama minna. Tagasi loodab Arno jõuda septembri alguses.

GALERII

Tekst ja fotod. Mihkel Külaots

 

IMG_4216

Related posts