Ewa-Kaisa Plakk: ma “teen” naisi, ma ei joonista autosid

Seekord on Wroomeri kaamerate ja mikrofonide ees Modigliani-fänn, pühapäevakunstnik Ewa-Kaisa Plakk. Ta sattus automaailma 1997. aastal, kui astus sisse toonase Peugeot’ müüja Kommest Auto uksest ja jäi prantsuse neljarattaliste maailma kauaks. Sel nädalal avas ta Helsingis näituse “Minä ja Modigliani”.

aivar kullamaa

Ewa-Kaisa tutvustab autohuvilistele end nii: “Olen täiesti tavaline inimene. Terjer-hunt Tsäku, pilates ja kepikõnd on juba aastaid minu head kaaslased. Aga autodega olen seotud päris pikka aega. Aastal 1996 uurisid härrad Kobrusepp ja Rüütmann Palace’i lobbys, mida ma tean Peugeot’ autodest. Olin aus ja ütlesin, et siiani arvasin, et prantslased oskavad vaid veini nautida. Ilmselt oli see õige vastus, sest tööle mind kutsuti. Ajad olid vahvad ja kõike pidi ise avastama, näiteks klienditeeninduse parameetrid tuli ise välja mõelda. Üks on selge: käitu kliendiga nagu tahad, et sinuga käitutakse ja edu on tagatud! Olen kindel, et meie Sikupilli keskuse Kommesti-aegsed kliendid meenutavad meid tänagi hea sõnaga!”

Räägi, milline on kõige ägedam auto?

Kõige ägedam on kindlasti nö company-car millega pole endal kulusid. Mul on olnud õnne sõita niisugusega. Aga aastal 2008 olin sunnitud elu esimese auto ostma. Kommest oli just põhja läinud ja mina ujunud kaldale jaekaubanduses ning oli vaja millegagi punktist A punkti B saada. Tööauto jääk oli ca 50 000 krooni ja turuväärtus 40 000 enam ja nii ma liisingusse pöördusin. Haldur ei arvanud minu ettepanekust alguses midagi ja pidin talle meelde tuletama, et kohe on neil palju autosid, mida nad ei suuda isegi jäägiga müüa. Kaine mõistus pääses õnneks võidule ja minust sai elu esimese auto omanik. Peugeot 206, 1,4 liitrine bensiinimootor, 5 ust. Sõiduk hellitusnimega Junnu oli minu hea sõber palju aastaid. Viis ust on minu jaoks oluline, sest muidu ma ei saaks transportida oma maale ega minna kirbuturule ”äritsema”. Väikeauto ei ole alati väike auto! Junnu oli tegija!

junnu

Kui peaksid joonistama auto, siis mis värviga?

Ma ei joonista autosid, ma sõidan nendega. Kui tahad ikka mingit vinget joont, siis tuleb pöörduda Björn Koopi poole. Mina ”teen” naisi.

Kas auto on naine või mees?

Oleneb. Minu Peugeot 206 oli auto, keda kutsusin Junnuks. Nüüdne Peugeot 207 on härra Pupsik. Mulle meeldib oma kaaslastesse austavalt suhtuda, on see siis kodu või auto. Inimestest rääkimata.

IMG_0201

Mida autos ei tehta?

Autos võib kõike teha, oleneb vaid ajast ja vanusest! Ha-ha-haa! Kui nüüd ikka tõsist juttu ajada, siis on olukord jama. Kümnest juhist tegeleb vähemalt 7-8 kas sõnumineerimise, kohvi joomise või rääkimisega. Nende tähelepanu on hajutatud. Õnnetus ei hüüa tulles. Tean seda omast käest, kui mingi tips tahtis läbi minu auto pagasniku tööle sõita. Junnu läks mahakandmisele. Mina olin paar kuud jalamees ja pidin ostma kordades kallima auto.

Kui tee ääres hääletab Taukar, kas võtad ta peale?

Mis küsimus see on? Arvad, et vajutan pidurid plokki? Ma olen ise koolis käies päris palju hääletanud. Sõbrannaga käisime isegi Leningradis. Aga me hääletasime nö turvaliselt. Läksime miilitsaputkasse ja ütlesime, et peame spordilaagrisse minema, miilits pidas auto sauaga kinni ja käskis meid sihtkohta viia. Leningradi minnes pidasime Narvas ühe auto kinni ja ronisime sisse. Juht oli näost valge ja kidakeelne. Lõpuks kui rääkima hakkas, tuli välja, et ta oli pidanud kinni valgusfoori mitte meie pärast. Huvitav kuidas meile valgusfoor kahe silma vahele võis jääda. Igatahes saime temaga ilusasti sihtkohta. Võtan peale sõdurpoisse, kuna neil on aeg ja finants piiratud, aga kunagi ei tasu unustada turvalisust.

liftari

Kuuldavasti tulevad peagi isesõitvad autod. Kas ootad neid?

Kindlasti mitte. Kuigi ma pole selle teemaga eriti kursis, siis tundub see jaburana. Kõik mis sobib kõige jaoks, ei sobi millelegi, ütleb pesupulbrireklaam. I coudn’t agree more!

Oled suur Modigliani fänn. Miks ta sulle meeldib?

Miks? Miks mõnele meeldib reisida ja teisele mitte? Miks mõnele meeldib Opel ja teisele Subaru? Nii lihtsalt on! Umbes 11 aastat tagasi alustasin põrandal maalimisega nagu Pipi Pikksukk ja samal ajal avastasin ka Modigliani. Mulle meeldib tema filosoofia ja värvid. Nüüdseks julgen end lugeda suurimaks Modigliani fänniks Eestis. Modigliani on palju avardanud minu maailma ja andnud hulganisti inspiratsiooni. Tänasel päeval teavad kõik minu sõbrad ja tuttavad kes on Modigliani ja lisaks on mul vinge kogu Modigliani-teemalisi raamatuid.

Ewa-Kaisan juliste 10-16 - Copy - Copy

Millise Modigliani maali laseksid auto kapotile kanda?

Oi ei! Modi teemat ma ei lörtsi. Tema koht pole kapotil. Aga viimasel ajal olen Sven Tupitsal lasknud maale üles pildistada, et oleks trükikõlbulikke faile. Kui mul kunagi peaks oma galerii olema, siis kleebiksin küll auto atraktiivsemaks. Aga ärgem tormakem sündmustest ette!

books

Kas oled liikluseeskirju rikkunud?

Üldiselt olen seadusekuulekas ja ei kipu jääma liikluskaamera fotosilma ette. Trahvi aga olen saanud. Tegelikult meenub, kui telefon käes rääkisin Mammiga juttu ja sõitsin tagasipöördel ühele tagant sisse. Olime Paldiski mnt Renault’ keskuse lähedal ja ütlesin papile, et teeme dokumentidest koopiad, mina olen süüdi. Papi ei uskunud mind ja nõudis politseid. Ütlesin, et kui süüdlane on teada ja võtab nö süü omaks, siis politsei kohale ei tule. Mees jäi endale kindlaks ja nõudis politseid. Helistasin siis ühele meie kliendile, kes oli tollal kriminaaljälituses tööl ja rääkisin oma mure ära. Õnneks pidi patrull minema mingit laipa tuvastama ja nii need politseinikud korraks meie juures kinni pidasid. Hea on omada tuttavat inspektorit, ütleb loo moraal! Rääkimata sellest, et roolis pole mõtet telefoniga rääkida!

Milline on lahe autosõit?

Lahe on see kui pereliikmed jõuavad õhtuks koju! Lahe on sõita mööda vanu käänulisi teid ja nautida loodust. Lahe on lahe!

Aga jama autosõit?

Kui oled valel ajal vales kohas, siis kisub jamaks. Jama on siis, kui pimedal ajal ei kanta helkurit. Jama on, kui inimesed on hooletud ja hoolimatud enese ja teiste suhtes. Vanasti öeldi aga, et jama on siis, kui lapsed on naabrimehe nägu ja elatakse ühes trepikojas.

Kas tahad kedagi tervitada?

Mulle meeldis kui hiljuti ütles politseinik teles ühte õnnetust kommenteerides, et ärge häbenege aeglasemalt sõita. Ma ei mõtle ”tuterdajaid” teel. Kui tee on tõesti libe, siis pole vaja mõelda, et 90 on minimaalne lubatud kiirus! Seega tervitan kõiki liiklejaid ja soovin neile turvalist liiklust!

_DSC5446Sven Tupits ( Fotogeen.com )

 

 

Fotod Aivar Kullamaa, Sven Tupits, erakogu

 

Maalide jaoks on Ewa-Kaisal omaette lehekülg Facebookis

https://www.facebook.com/Ewa-Kaisa-Paintings-214030928684166/?pnref=lhc

Vaata Ewa-Kaisa Plaki varasema, Harjumaa raamatukogus peetud näituse avamist siit

https://youtu.be/6S9AnYISLhY

 

Related posts