Tapal sõideti Eesti ja Balti MV esimene etapp

Veoautokross on väga atraktiivne autospordiala, mida vähestes riikides harrastatakse.

Käesoleva aasta meistrivõistluste esimene etapp andis kindlust, et ala ei kao niipea veel kuhugi. Lisandunud on uusi võistlejaid, tagasi on tulnud võistlejaid, kes mõne aasta pausi on pidanud. Sellist hulka võistlejaid, ligi kolmkümmend, pole viimasel ajal stardis olnud.

Võisteldakse kolmes võistlusklassis, Gaz 53, Gaz 51/52 ja superbagid. Kui aastaid on seda spordiala Võrumaa rahvusspordialaks peetud, sest enamus auhinnalisi kohti on kuulund Võrumaa meestele, siis käesoleva aasta esimesel etapil see nii polnud. Poodiumile jõudis nii Tallinna, Viljandi, Tartu, kui Lääne-Virumaa mehi.

Gaz 51/52 klassis oli suurfavoriit lätlane Bruno Leimanis, kes tegigi ajasõidus parima aja, aga foolfinaalides peremehetses juba selle klassi 2014 aasta meister ning 2015 aasta hõbe, kes eelmise aasta üldse vahele jättis, Marko Tiinas. Edu jätkus ka finaalis. Seega esikoht Marko Tiinas, teiseks sõitis ennast Kaido Orro ning kolmandaks Veiko Hirsnik. Bruno Leimanis oli sunnitud tehnilise rikke tõttu katkestama.

Gaz 53 klassis oli tase omaette Võrus politseinikuna leiba teeniv Erko Sibul, kes tegi parima aja eelsõidus, võitis nii mõlemad poolfinaalid kui finaali. Head sõitu tegi Võru ärimees Toomas Repp, kes on 2013 aasta hõbedavõitja. Proovis siis paar aastat veoautorallit ja sprinti ja on nüüd uuesti krossirajal tagasi. Kokkuvõttes teine koht.

Et vendadel Mait ja Mikk Mäesaarel õnnestus võistlusvalmis seada vaid üks võistlusauto, siis peakohtuniku loal võistlesid nad mõlemad ajasõidus ühel masinal. Vendadel oli omavaheline kokkulepe, et edasi poolfinaalidesse läheb parema aja saavutanu. Mikk saigi 0,1 sek parema aja kui vend Mait ja läks poolfinaale sõitma. Saavutas esimeses poolfinaalis teise koha ja teises kolmanda, aga finaali lõpuni masin vastu ei pidanud ja tuli katkestada. Ebaõnn tabas ajasõidus selle klassi 2015 aasta hõbedameest Andres Allikut (Foto 6), kelle käigukasti tehniline rike ei võimaldanud aega saadagi. Alustada tuli poolfinaali viimase rea viimaselt kohalt. Sellele vaatamata sõitis välja finaalis kindla kolmanda koha.

Superbagidel tegi eelsõidus parima aja lätlane Ainars Ramats, kes ka esimest poolfinaali juhtima asus. Kahjuks vedas tehnika alt ja tuli katkestada. Tugeva omavahelise heitluse pidasid Mart Henning ja Margus Vainumets. Muide, Margus tuli võistlema seetõttu, et sõbrad talle sünnipäevaks taolise üllatuskingituse valmistasid. Esimese poolfinaali võitis Henning ja teise Vainumets. Ka finaali asus juhtima Vainumets. Henning suutis aga mööduda ja võita. Kolmanda koha saavutas Tanel Kihulane.

Tähelepanuväärne on käesolev veoautokrossi aasta seetõttu, et 50 aastat tagasi, 18.juunil 1967 sõideti Viljandimaal, Holstre-Nõmme rajal esimeste ametlike Eesti MV esimene etapp, mille võitis Viljandimaa mees Tõnu Evert, kes peale Türil toimunud teist etappi ka Eesti meistriks krooniti.

Eesti meistrivõistluste järgmine etapp sõidetakse juba 22.juunil Piiroja rajal, kus veoautokrossi eelnevalt sõidetud pole.

Kalle Allik

Related posts