Mees ja Moskvitš

See on rubriik, kus Mehed räägivad oma Suhetest Moskvitšidega. Mullu rääkis oma 408st perearst Tanel Laurberg. Tänavu veeretas helesinise Udmurdi täku jupiteride valgusse tantsu- ja laulumees Ivar Lett. Iževsk, kus Mossede koosteliin vuhises, on muide Udmurtia pealinn.

Ivar, miks sulle Moskvitš meeldib?

Moskvitš on nagu lapsepõlve suvi. Tahtsin omale väga nostalgilist nõukogude-aegset autot. Ma otsisin pikalt, leidsin ta paar aastat tagasi ja tundsin ta kohe ära!

Kas Moskvitš on tants või laul?

Kindlasti on tegu klassikalise tantsuga. Ja nii, nagu ühes vanas laulus on võrreldud Moskvitši baleriiniga, sobivad klassikaline tants ja baleriin hästi kokku.

Kui peaksid Iž-i tehase tellimusel kirjutama laulu, siis kuidas see algaks?

Armsa Mossega kollastel väljadel nurmenukk ärgates teab

Kastepiisk kannatlik sipelga lõugadel, värskus on kõigele hea

Ütle kolm Moskvitšiga seonduvat sõna!

Aeg. Lõhn. Mälestus.

Kust sa selle auto said?

Kohtusin temaga Saaremaal. Aga kindlasti on autost olulisemad inimesed, kes mind temani juhatasid. Mind juhatas remondi- ja lõõtsamees Kalju auto omaniku Verner Nuudini ja nii see kohtumine autoga aset leidis. Ostsin auto ja raha läks ühe maja taastamise kulude katteks. Aga Verner on tänaseks meie seast lahkunud.

Mida erilist sinu autos on?

See on Iževski Moskvitš, toodetud aastal 1970. See on üleminekuversioon 408st 412ks. Sisu on 408, kere ja käiguosa 412 ja 408 segu. Tegu on veel viimase mudeliga, kus puuduvad turvavööd.

Vahepala: Nõmme Vanameeste Klubi

Sattusime fotosessiooni korraldama Kivimäe raudteejaama juurde, kus teisipäeviti istub koos tegus Nõmme Vanameeste Klubi. Sel päeval rääkis oma artistitee mägedest ja orgudest artist Pirjo Levandi ning peale seda tulid vanamehed nostalgialaksu saama. Nende seas oli ka Toomas Bernstein, kes 1970tel Iževski tehase autodega rallit sõitis.

Läheme edasi. Tegid laulu Eluuni, mille videos on Mosse endine omanik Verner. Laula!

Elu on nii nagu uni, siit minnes sa midagi kaasa ei saa, kui siis mõned tugevamad mälupildid, kui neidki, keegi meist ei tea.

Sa kauneimatest kortsud välja triigid ja mõttes soovid siia kõike head, siis astudki üle olematu piiri ja mõistad, et tänu sulle oli siin olla hea.

Kas tead, mis aastani Iževskis Mossesid toodeti?

Ei oska öelda, aga pakun, et isegi üheksakümnendate keskpaigani. Tegelikult valmistati Iž 2126 isegi kuni 2005 aastani (toimetaja).

Oled olnud üheksakümnendatel järjekorras seitsmes Mister Estonia. Mis autost siis unistasid?

Siis unistasin päris oma uuest autost või äärmisel juhul kellegi hästi hoitud autost. Täna sõidan 2003. aasta C-klassi Mercedesega.

Kas ühined tulevikus Nõmme Vanameeste Klubiga?

Jaa, Nõmme Vanameeste Klubiga tahaks kindlasti ühineda!

 

 

Mullust Mosse-lugu loe siit!

Perearst: auto südemepuudulikkus on bensupumba probleem

Related posts