Uus elektrikaubik Volkswagen e-Crafter

e-Crafteri kandevõime on kuni 1,72 tonni
• Kõrge katusega täiselektriline kaubik sobib eriti hästi linna
• Volkswagenil algab suurem elektrisõidukite kampaania

Volkswageni tarbesõidukite osakond Volkswagen Commercial Vehicles esitles uut e-Crafterit – elektrimootoriga ja heitmevaba kaubikut, mille kandevõime on kuni 1,72 tonni. 100 kW (136 hj) arendava jõuallikaga e-Crafter ühineb esimese suure elektrikaubikuna Volkswageni ülejäänud mudelivalikuga septembris. See esitlus on suurema elektrisõidukite kampaania algus: Volkswagen Commercial Vehicles täiendab oma valikut ka teiste 100 % ja osaliselt elektrifitseeritud sõidukitega.

Sõiduulatus on kohandatud linnatingimustele

e-Crafter loodi kõikidele ettevõtjatele, kes tegutsevad linnatingimustes: “sihtpunktikulleritele” tarne- ja logistikasektoris, oskustöölistele, jaemüüjatele, energiaettevõtele ja taksoteenuse pakkujatele. E-Crafter vastab linna igapäevakasutuse nõuetele: sõiduulatus on kuni 173 kilomeetrit (NEDC) ja tippkiirus on piiratud 90 km/h.

Nende näitajate taga on põhjalikud uuringud sõiduharjumuste ja -trendide kohta. Enne e-Crafteri arendamise alustamist hindas Volkswagen Commercial Vehicles enam kui 1500 kliendi 210 000 sõiduprofiili. Uuring näitas, et enamik klientidest läbivad päevas oma kaubikuga 70 kuni 100 kilomeetrit. Volkswagen Commercial Vehicles konfigureeris uue e-Crafteri täpselt selliste distantside jaoks – mis hõlmavad paljusid peatusi ja starte. Seepärast ei olnud eesmärgiks maksimaalne, vaid igapäevasõitudeks praktiline sõiduulatus. Tänu väiksemale akule võimaldab selline lähenemine hoida elektrikaubiku hinna samal tasemel nagu konkurentidel. Uue e-Crafteri hind Eestis on alates 74 559 eurot koos käibemaksuga. Nagu kõik Crafterid, valmib ka uus mudel Września tehases Poolas, kuid selle varustamine elektrikomponentidega toimub Volkswagen Commercial Vehicles põhitehases Hannoveris.

Heitmevaba kaubik põhineb teise põlvkonna Crafteril

E-Crafterit arendati paralleelselt Euro-6 optimeeritud heitmetasemega diiselmootoriga (TDI) Crafteri versioonidega. See tähendab olulisi eeliseid: e-Crafter pole kaubik, millele on elektrijõuallikas lihtsalt järelpaigaldatud; tegelikult loodi teise põlvkonna Crafter algusest peale, pidades silmas ka heitmevaba versiooni. Tulemusena sai Volkswagen Commercial Vehicles suure kaubiku ehitada nii, et sellega optimaalselt integreerida elektrimootor ja seotud komponendid. Selle üheks näiteks on liitiumioonaku ruumi säästev asukoht e-Crafteri põhja all. Selline lahendus võimaldab täiel määral ära kasutada kõrge katusega (2590 mm) kaubiku 10,7 m3 suurust kaubaruumi. Sama kehtib teiste oluliste mõõtude kohta nagu näiteks läbilaadimislaius (1380 mm) ja kaubaruumi kõrgus (1861 mm). Sõltuvalt versioonist ja kliendi eelistusest on maksimaalne kandevõime 0,975 kuni 1,72 tonni.

Kompaktseks tervikuks ühendatud elektrimootor, käigukast ja diferentsiaal

Elektrimootor – EEM85 sünkroonmootor – asub e-Crafteri ninaosas. Selle tippvõimsus on 100 kW ja pöördemoment 290 Nm. Ratasteni viiakse võimsus tarbesõidukite jaoks loodud üheastmelise automaatkastiga (EQ 290). Mootor, käigukast ja diferentsiaal moodustavad kompaktse tervikmooduli, mis valmistatakse Volkswagen Grupi komponentide tehases Kasselis. Jõuallika oluliste elementide hulka kuuluvad veel kontroller ja toiteelektroonikamoodul, mis juhib kõrgepinge liikumist aku ja elektrimootori vahel. Elektroonikamoodul muudab liitiumioonaku alalisvoolu (DC) vahelduvvooluks (AC). Ühtlasi varustab vastav muundur 12 V vooluga sõiduki elektrisüsteemi (DC/DC).

Maksimaalse pöördemomendiga elektrimootor on suurele Crafterile sobiv

Elektrimootorid annavad maksimaalse pöördemomendi sisuliselt kohaltvõtult alates. See tagab e-Crafterile suurepärase dünaamika. Kuna e-Crafter saab hakkama 20-protsendiliste tõusudega, tunneb see end koduselt isegi Hamburgi Blankenese kvartali ja Pariisi Montmartre’ järskudel mäkketõusudel. Sellele vaatamata on heitmevaba kaubik väga energiatõhus. 0,975tonnise kandevõime puhul on elektrikulu 21,54 kW/100 km (keskmine).

CCS laadimisjaamas laetakse aku 80 protsendi ulatuses täis 45 minutiga

40-kilovatises CCS laadimisjaamas (alalisvool) saab e-Crafteri aku (35,8 kWh) 80 protsendi ulatuses täis laadida vaid 45 minutiga. CCS tähistab rahvusvaheliselt standardiseeritud laadimissüsteemi Combined Charging System – mis kasutab alalisvoolu ja mis kuulub ka e-Crafteri standardvarustusse. Kui laadimiseks kasutatakse 7,2-kilovatist vahelduvvoolu-laadimispunkti, saab aku 100 protsendiliselt täis 5 tunni ja 20 minutiga. Seda võimalust kasutatakse üldjuhul öösiti ettevõtete territooriumil laadides.

Related posts